מאפיינים ומתעמקים

אפיון אתר או מערכת WEB – זו אבן הדרך החשובה ביותר בהקמת פרויקט מסוג זה. זה הדבר הראשון שעושים ומסמך האפיון מהווה את השלב הכי חשוב בתהליך. האפיון מגדיר עבורנו את המטרות של האתר, את קהל היעד של הלקוח שלנו ומתוך אלה נעשות כל ההחלטות הכי חשובות של הפרויקט: החלטה על סוג האתר, סוגי התוכן הנדרשים, מבנה ההיררכיה של האתר, חווית המשתמש והמאפיינים העיצוביים. מסמך האפיון מלווה אותנו לאורך כל התהליך ומנחה את כלל אנשי המקצוע שעובדים על הפרויקט.

כשאנחנו מדברים על "אפיון אתר", אנחנו מתכוונים לתהליך אפיון שכולל איסוף וניתוח מידע רלוונטי לאתר ספציפי של לקוח ספציפי התואם את הדרישות הייחודיות של אותו האתר.
המידע שהלקוח מוסר לנו לרב עוזר לנו לעשות החלטות מושכלות לגבינושאים שונים ביניהם:
מבנה האתר, כמות העמודים הצפויה, הרכיבים שהאתר צריך להכיל, הפונקציונליות הנדרשת גם ברמת מערכת הניהול וגם ברמת הפונקציונליות של הגולשים, התוכן הנדרש, הסגנון העיצובי, ביצועי האתר שאליהם רוצים להגיע, הפלטפורמה הנכונה לפיתוח, חווית השימוש, סוג האחסון ועוד … 

תוך כדי האפיון אנחנו מזהים נקודות תורפה ונותנים פתרונות בהתאם למטרות האתר (שגם אלו הוגדרו באפיון).

איסוף המידע מתבצע בפגישות פרונטליות או פגישות אונליין בהן הלקוח מספק לנו הצצה לעסק שלו והציפיות שלו מהאתר. 
המידע שאנחנו אוספים נוגע לרב לעסק עצמו, כגון קהל היעד שהאתר מיועד לו, אילו שירותים/מוצרים הכי משתלם לעסק לקדם ולמכור, מה צריך לקבל במה גדולה יותר ומה פחות. ההכוונה שלנו בשלב זה, עוזרת להחליט החלטות חשובות לגבי האתר ואופן ניהול הפרויקט.

האפיון עצמו הוא מסמך כתוב המפרט את כל חלקי האתר.
אפיון מורחב יכלול גם "מוקאפ" כלומר, שרטוט מסכי האתר המפרטים מיקום של תכנים ורכיבים, ההיררכיה של התפריטים, אופן הניווט באתר ותרשים זרימה המדמה פעולות של גולש טיפוסי ואיך הוא מגיע מנקוד א' לנקודה ב'.

כמה נקודות חשובות שחייבות לקבל התייחסות באפיון האתר:

1.  אבטחת האתר. באפיון נוכל לראות פריצות אבטחה פוטנציאליות, נוכל לתת פתרונות להגברת האבטחה, אבטחת השרתים ולפרט פעולות נוספות שניתן לעשות כדי לאבטח את האתר או המערכת בצורה היעילה ביותר. נוכל להמליץ על הפלטפורמה הכי מתאימה לפיתוח מבחינת אבטחה ושאר צורכי האתר.

2. תכנון ועיצוב.  אנחנו רוצים תמיד שהאתר שלנו יהיה הכי יפה. זה אומנם נכון שרצוי שהאתר יהיה יפה יחד עם זאת, חשובה הרבה יותר חווית המשתמש באתר.
כמה קליקים נדרש לגולש עד שהוא מגיע לתוכן שהוא רוצה לראות?
כמה קליקים עד לרכישת מוצר מסוים ?
האם ברור כבר מהמבט הראשון – במה עוסק האתר ?
האם ההתמצאות באתר קלה או שאנחנו שוברים את הראש ולא מבינים אפילו איך יוצרים קשר עם בעל האתר ?
כל אלה נקודות קריטיות בתכנון חווית המשתמש באתר.
ברמת העיצוב – האפיון יתייחס לנראות האתר, יכיל דוגמאות, רפרנסים ודגשים לעיצוב האתר

3. עלות פרויקט קבועה ומתוכננת מראש

במקרים בהם מגדירים מראש את הפונקציונליות של האתר, את כל הרכיבים שהוא יכלול, את כמות הדפים ומשתנים נוספים שמשפיעים על עלות הפרויקט – ניתן באמת לתת תמחור אמיתי וסופי לפרויקט.
במקרים בהם האפיון לא מספיק מעמיק, לקוחות לא פעם נדרשים להוסיף עלויות לפרויקט תוך כדי תהליך העבודה.
הוספת עלויות במהלך הפרויקט משבשת את תהליך העבודה, יוצרת מתחים בין הסטודיו לבין הלקוח ובעיקר מפריע לנו להגיע למטרה הסופית שלנו שזה אתר מדהים ולקוח סופר מרוצה.
אם אתם רוצים להיכנס לפרויקט ב"עיניים פתוחות" ולדעת בדיוק כמה השקעה הפרויקט ידרוש – תעשו אפיון ! 
ההמלצה שלנו : בכל פרויקט פיתוח, בין אם מדובר בדף נחיתה או פורטל ענק יש להתעקש לקבל תהליך אפיון מסודר מול מי שמבצע את הפרויקט.
תכנון מראש וחשיבה מקיפה מונעים טעויות, בזבוז תקציבים ועוזרים לכם לקבלת כלי עבודה שיקפיץ את העסק שלכם קדימה.

דילוג לתוכן